24 marca 2020

Zalecenia Głównego Lekarza Weterynarii dla producentów żywności w związku z koronawirusem

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej wątpliwościami na tle stosowania przepisów tzw. specustawy koronawirusowej Zarząd Stowarzyszenia zwrócił się do Głównego Inspektoratu Weterynarii z prośbą o udzielenie informacji ws. procedury postępowania w przypadku stwierdzenia podejrzenia zakażenia COVID-19 w zakładach mięsnych oraz zaleceń dla producentów z branży spożywczej.

W odpowiedzi zastępca Głównego Lekarza Weterynarii oświadczył, iż:

"Co do żywności produkcja co do zasady nie musi być zatrzymywana, zalecenia co do zagrożeń koronawirusem przez żywność na stronie GIW w zakładce Koronawirus. Co do szczegółów postępowania z ludźmi decyduje Państwowa Inspekcja Sanitarna, która jest podmiotem wiodącym w tym zakresie. Nadzór epidemiologiczny mapuje zagrożenie i decyduje o zasięgu kwarantanny, ustalając grupy ryzyka na podstawie każdorazowej analizy".

Kierownictwo GIW wskaszało również na następujące zasady, które powinny zostać wdrożone w Państwa przedsiębiorstwach:

  • pomiar temperatury przed przystąpieniem do pracy każdego pracownika (każdego dnia) także pracowników biurowych i kierownictwa. Osoby przeziębione, kaszlące i z temperaturą od i powyżej 37.0 st. C nie przystępują do pracy;
  • jeśli ktoś poczuje się gorzej w trakcie pracy zgłasza się do bezpośredniego przełożonego, który decyduje o odstąpieniu od pracy lub jej kontynuacji w danym dniu;
  • kierowcy - jeśli transport własny, analogicznie jak inni pracownicy. Kierowcy obcy minimalnie skrócony czas ich obecności w zakładzie przyjazd - załadunek/wyładunek - wyjazd.

Jednocześnie przypominamy, iż pod adresem https://www.wetgiw.gov.pl/inspekcja-weterynaryjna/zalecenia-dla-producentow-zywnosci-w-zwiazku-z-koronawirusem możecie Państwo znaleźć dodatkowe informacje, w tym odpowiedzi na pytania:

- Czy wirus może przenosić się za pomocą żywności?

- Obróbka termiczna a koronawirus.

- Jak przenosi się SARS COV-2?

- Jakie działania może podjąć przedsiębiorca i pracownik branży spożywczej?

- Jakie działania powinien podjąć świadomy klient-konsument?


Zanim klikniesz „Przejdź do serwisu” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych.
Klikając „Przejdź do serwisu” lub zamykając okno przez kliknięcie w znaczek X, zgadzasz się na poniższe.

Polityka Prywatności